Góra Św. Doroty w Będzinie – Dorotka
Obiekt mieści się w Będzinie, dzielnicy Grodziec i jest jednym z najwyższych wzniesień Wyżyny Śląskiej. Wzgórze należy do Obszaru Chronionego Góry Doroty. Miejsce posiada dużą wartość historyczną – nosi ślady osadnictwa kultury łużyckiej z IV – III w. p. n. e. Korzystne warunki topograficzne terenu sprawiły, że kilka wieków później wyrasta tutaj grodzisko średniowieczne. W 1635 roku na górze wybudowano kościół należący do zakonu Norbertanek ze Zwierzyńca pod Krakowem. Na początku XIX w. Prusacy chcieli wybudować na Dorotce fortyfikacje obronne. Nie doszło do tego, jednak pruscy inżynierowie wywieźli kilka skrzyń z wykopalisk odkrytych podczas robót inżynieryjnych. Niestety nie wiadomo gdzie i co dokładnie zostało wywiezione. Przepadła większość najstarszej historii tego miejsca.
Archeolodzy w latach 60 XX wieku prowadzili na wzgórzu poszukiwania odnajdując fragmenty naczyń oraz narzędzi. Poszukiwania wznowiono w 2004 roku, niestety dość szybko zostały przerwane. Odsłonięto wówczas między innymi fragment kamiennej drogi prowadzący od zbocza góry do środka wierzchołka. Na wschodnim stoku góry znajduje się źródło zabudowane kapliczką. Woda według wierzeń ludowych posiada właściwości lecznicze.
Ciekawostka
Przez wzgórze biegnie Droga św. Jakuba (Via Regia). Jest to pielgrzymkowy szlak sygnowany muszlą św. Jakuba lub żółtą strzałką zwany z hiszpańskiego Comino de Santiago. Posiada on wiele miejsc startowych, a celem jest katedra w Santiago de Campostela w Hiszpanii, gdzie spoczęły szczątki Apostoła Jakuba.
Autor tekstu oraz rysunków: Joanna Mańka