Dzisiaj, 11 stycznia 2017 roku Pałac Kultury Zagłębia kończy 59 lat! Co oznacza, że do wielkiej imprezy z okazji okrągłego jubileuszu brakuje tylko roku! Jednak zanim nastawimy się na świętowanie, trzeba podsumować ubiegły rok w PKZ.
Co prawda kultury nie da się wyrazić wyłącznie w cyfrach, jednak da się policzyć wydarzenia z nią związane. Ilość zorganizowanych na scenach Pałacu Kultury Zagłębia imprez w tym roku przekroczyła liczbę 150. Co daje imprezę co niecałe 3 dni! Do tego wszystkiego trzeba doliczyć wszystkie przedsięwzięcia kulturalne w 17 placówkach. Oprócz sztandarowych wydarzeń – jak Dąbrowska Ściema Kabaretowa, Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi czy Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka – w repertuarze znalazło się 6 spotkań z cyklu Kawa z Gwiazdą oraz koncerty w Piwnicy Teatralnej.
W trakcie wydarzeń na wszystkich scenach PKZ odwiedziło nas ponad 61 018 widzów, największa część z nich wybrała nie koncert Ani Dąbrowskiej ani Skazanych na bluesa, a operetkę Opery Śląskiej zatytułowaną Baron Cygański, na którą przybyło 568 osób. Największa frekwencja była oczywiście na imprezach plenerowych. Na ten przykład publiczność koncertów na dąbrowskim molo pod nazwą Klasyka nad wodą przekroczyła liczbę 1 800 osób. Jednak nie samą muzyką człowiek żyje. W pałacowej Galerii Sztuki i przestrzeniach ekspozycyjnych odbyły się 22 wystawy, które odwiedziło 10 200 widzów! Natomiast widownia Kina KADR to już 20 190 osób na 706 seansach filmowych. Gdyby zsumować liczbę widzów w 2016 roku oraz osób, które korzystały z całej oferty pałacu, to wzrosłaby ona do 100 157 – to tyle, co 81 proc. wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej.
Jednak organizacja wydarzeń to tylko jeden element misji, jaką pełni Pałac Kultury Zagłębia. Drugim z nich jest edukacja, którą zajmuje się Dział Edukacji Artystycznej. Zajęcia taneczne, warsztaty plastyczne, umuzykalniające pn. „Tajniki Muzyki”, instrumentalne, zajęcia chórów czy te z cyklu „Lektury (od)Nowa”, spotkania „Od niemowlaka do przedszkolaka”, szachy, wykłady i zajęcia w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz wiele innych przez cały rok odbywających się w przestrzeniach pałacu i jego placówek. Miesięcznie z oferty edukacji artystycznej korzysta ponad 400 dzieci, którym zapełniamy 360 godzin z ich wolnego czasu.
Do murów socrealistycznego budynku zawitało ponad 80 osób z pierwszych stron gazet, związanych z kulturą i sztuką. Z każdym z gości staraliśmy się porozmawiać nieco po oficjalnych występach, co wiąże się z dużą aktywnością oficjalnego, pałacowego bloga „Za Kulisami”. Ciekawi świata znajdą tam 29 wywiadów z gwiazdami, 14 recenzji, 16 konkursów, 13 relacji, 20 „przemyśleń Doktorka” oraz 21 innych wpisów przybliżających kulisy działalności pałacu i odbywających się w nim wydarzeń. Wszystkie wpisy przyczyniły się do przekroczenia magicznej granicy już 23 000 zakulisowych odwiedzin.
DZIĘKUJEMY!