Siedzicie w domu i brakuje Wam pomysłów na zagospodarowanie czasu? Ogarnia Was nuda? Na pomoc przychodzi Pałac Kultury Zagłębia i jego oficjalny blog „Za Kulisami”!
W czasie, gdy w biurach, urzędach, placach zabaw etc. panuje stan epidemiczny, instytucje kultury stawiają na kulturę online. PKZ póki co postanowił podzielić się z Wami materiałami archiwalnymi. KAŻDY znajdzie coś dla siebie, zarówno dorośli, jak i młodzież i dzieciaki! Więcej poniżej!
Razem z nami dosłownie zdobędziesz szczyt Pałacu Kultury Zagłębia, dowiesz się kim chciał zostać Kortez, gdy był dzieckiem, zasięgniesz wiedzy o tym jak podrywać na Malucha, a nawet będziesz niczym Harvey Pekar. Dowiesz się co się stało z małą Nel z pierwszej ekranizacji „W pustyni i w puszczy”, kto jeździł na rowerze po pałacowym dachu, co robią pracownicy pałacu, gdy nikt nie patrzy, odkryjesz tajemnicę dlaczego starszy człowiek też może, poznasz dąbrowskiego pretendenta do Oscara, a także gościa z wytwórni Disney’a z wizytacją w PKZ, w którym rozgrywały się iście dantejskie sceny w 2019 roku.
Na początek proponujemy relaksujący wirtualny spacer po najpiękniejszych salach w Pałacu Kultury Zagłębia. Wolicie coś ciekawszego? No to może rozmowa z jakąś znaną gwiazdą? Na przykład Organkiem, Piotrem Fronczewskim, Zbigniewem Wodeckim lub Maciejem Kotem? Do wyboru macie prawie 100 wywiadów ze znanymi artystami.
Preferujecie coś muzycznego? Jakiś koncert?
Dla wielbicieli sentymentalnych muzycznych podróży proponujemy tegoroczny koncert urodzinowy PKZ, bądź Część I / Część II urodzinowego koncertu z 2016 roku. Jeśli masz ochotę na podróż w czasie, to możesz się przenieść do 1988 roku i koncertu z okazji 30-lecia pałacu lub do roku 1973 i Dni Zagłębia Dąbrowskiego. Znajdzie się również coś dla fanów dąbrowskiego Chóru Zorza, który w 2018 roku dał koncert z okazji swojego jubileuszu 15-lecia, a w roku ubiegłym koncert „Z latem w tle”. Również latem odbywały się niegdyś koncerty „Klasyka nad wodą”. A i Miejska Orkiestra Dęta grała z okazji 20-lecia działalności. Z kolei dla Kół Gospodyń Wiejskich i osób kochających tradycję koncert 40-lecia Zespołu Pieśni i Tańca PKZ Gołowianie. Dodatkowo koncert „Biały Orzeł”, czyli projekt Dąbrowa dla Niepodległej.
Wielbiciele muzyki klasycznej również znajdą coś dla siebie. Utwory Chopina w wykonaniu Anny Hajduk i jej nauczyciela Maurizia Morettiego lub występ NOSPR z maestro Pendereckim na czele w ramach Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka.
Nadal nie to? To może utwory Metalliki lub AC/DC na fortepianie w wykonaniu Łukasza Szubskiego w projekcie Szubski Piano Cover? Możesz też zostać skazanym na bluesa, dzięki koncertowi „Skazani na bluesa”.
Rozrywka dla całej rodziny? Trzeba było tak od razu!
Koncert, który bawi i edukuje, czyli „Wcale nie nadęta orkiestra dęta”. Dla fanów kina film „Więźniowie telepatii” lub spektakl w formie obrazu filmowego realizowanego w czasie rzeczywistym pt. „Kultowe Sceny”. Znajdzie się również coś dla małych i dużych dzieci – Bajka o księżniczce Rozamundzie, co piękna nie była.
Na koniec coś dla najmłodszych…
- Efekt warsztatów filmowych dla dzieci w Świetlicy Środowiskowej w Antoniowie;
- Piosenka „Dżungla”;
- Popis artystyczny uczestników zajęć Edukacji Artystycznej PKZ 2019 (Dzień I/Dzień II);
- Bajka o smoku Błażeju;
- Film Truciciel;
- „Mały Książę” spektakl filmowy realizowany na żywo;
- Cyrk Unikatus;
- Film „Walizka”;
- Film „Super Paka z Kasprzaka kontra spróchniałe drzewo”;
- Film „Super Paka z Kasprzaka kontra niesforny dywan”;
- Bajka o olbrzymie i jednorożcach;
- Film „Bestia z bagien”;
- „Melodie z bajek I” koncert ZSM im. Michała Spisaka;
- „Melodie z bajek II” koncert ZSM im. Michała Spisaka;
- Koncert z utworami z bajek i filmów animowanych ZSM im. Michała Spisaka;
- Spektakl o Koperniku;
- Serial „Szpital” odc. pt. „Głupi Żart”;
- Bajka do czytania „Na 100-lecie Dąbrowy Górniczej”.
Więcej materiałów we wszystkich zakładkach na blogu oraz na pałacowym kanale YouTube.