Ruszyły wydarzenia w Pałacu Kultury Zagłębia! Za nami już dwa koncerty oraz jeden spektakl muzyczny w wykonaniu pracowników. Jednak wielka kulturalna machina dopiero się rozkręca – oto co w najbliższych dniach pojawi się na scenach dąbrowskiego pałacu:
KONCERTY
Wszystko dla Pań! – Koncert z okazji Dnia Kobiet
w wykonaniu zespołu Non a capella
(7 marca g. 17:00) BILETY
Dąbrowski zespół Non a capella pod kierownictwem Elżbiety Kaźmierskiej z polskimi i zagranicznymi przebojami muzyki rozrywkowej w koncercie „Wszystko dla Pań” z okazji Dnia Kobiet.
Wielkimi krokami zbliża się Dzień Kobiet. Większa cześć płci pięknej zastanawia się jak zagospodarować ten dzień, skoro restauracje i kluby pozostają zamknięte z powodu pandemii. Idealnym rozwiązaniem jest muzyczny wieczór z Pałacem Kultury Zagłębia, a dokładnie czternastoma solistami zespołu Non a capella, którzy zaśpiewają przy akompaniamencie fortepianu, akordeonu, gitar i perkusji. „I’m so excited”, „Tylko białe tango”, „Żeby szczęśliwym być” – te i wiele innych przebojów usłyszy kobieca (i nie tylko) publiczność. Towarzyszyć im będą pary tancerzy z dąbrowskiego Klubu Tańca „Marengo.
Kameralne Czwartki – Polsko-Hiszpańska Mozaika Muzyczna
Walicki-Popiołek Duo
(18 marca g. 18:00) BILETY
„Polsko-Hiszpańska Mozaika Muzyczna” będzie kolejnym koncertem cyklu „Kameralne Czwartki”, który wykona duet gitarowo-fortepianowy Walicki-Popiołek Duo na scenie Sali Kameralnej Pałacu Kultury Zagłębia.
Walicki-Popiołek Duo to nietuzinkowy duet młodych artystów, Aleksandry Popiołek-Walicki i Jakuba Walickiego, który współpracuje ze sobą od 2014 roku. Na swoim koncie posiadają nie tylko prestiżowe stypendium Narodowego Centrum Kultury, ale także nagrody na międzynarodowych konkursach muzyki kameralnej w Castellana Grotte, Lamporecchio i Corato. Duet wykonuje i nagrywa utwory, które nigdy wcześniej nie były prezentowane, a które są inspirowane muzyką XVIII wieku i rytmami melodii hiszpańskich. W tym roku swoją premierę miała ich druga płyta „Made in Poland”, która podobnie do ich wcześniejszej twórczości, powstała przy współpracy z wybitnymi kompozytorami.
Sanah
(19 marca g. 19:00)
BILETY OD 3 MARCA G. 12:00 TUTAJ
Pora otworzyć „Szampana”, ponieważ 19 marca o 19:00 w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej wystąpi nikt inny, jak „Królowa dram”, której niejedna „Melodia” bije rekordy popularności w radiu i Internecie – Sanah na głównej scenie PKZ! I to nie żadna „Bujda”! Obowiązuje 50-procentowy limit miejsc, dlatego warto powalczyć o bilet – „No sory” takie mamy czasy.
Jej piosenki wpadają w ucho tak bardzo, że zaskarbiła sobie serca odbiorców w każdym wieku – od dzieci, przez młodzież, po osoby dorosłe i seniorów. Potwierdzeniem tej tezy jest fakt, że każdy z jej utworów bije rekordy w stacjach radiowych i serwisie YouTube, posiadając „skromną” liczbę odtworzeń sięgającą kilkudziesięciu milionów! Jej sukces tkwi w niepowtarzalnym stylu. Artystka z wdziękiem i humorem łączy młodzieżowy slang z poezją, a z muzycznego rękawa wręcz sypie chwytliwymi melodiami. Sanah została zauważona 2 lata temu, kiedy to Dawid Podsiadło stworzył cover jej utworu pt. „Cząstki”, później do współpracy zaprosił ją Matt Dusk – tak ruszyła lawina popularności, która zaowocowała licznymi nagrodami i rekordami. Sanah jest obecnie jedną z najciekawszych i najbardziej znanych polskich wokalistek z gatunku quality pop. Dlatego trzeba się spodziewać walki o każdy bilet na koncert 19 marca w Pałacu Kultury Zagłębia o 19:00, zwłaszcza że z powodu pandemii dostępna jest tylko połowa miejsc w Sali Teatralnej PKZ.
SPEKTAKLE
Shirley Valetine – spektakl w PKZ Domu Kultury Ząbkowice
(13 marca g. 18:00) BILETY
Do jakich zmian dochodzi w kobiecie, która po wielu latach zrzuca z siebie piętno kury domowej? Przekonają się o tym widzowie legendarnego spektaklu Willy’ego Russela „Shirley Valentine”, który odbędzie się na scenie PKZ Domu Kultury Ząbkowice.
Jeszcze kilkanaście lat temu wiele kobiet musiało odnajdywać się w roli stereotypowej kury domowej. Czy musiała? Na pewno tego od nich oczekiwano. Kobiety poświęcały własny rozwój na rzecz dzieci i punktualnie przygotowanego obiadu dla męża, który wracając z pracy, spodziewał ciepłego posiłku. Życie oparte na oczekiwaniach i potrzebach innych osób – tak w skrócie można opisać piętno kury domowej. Na szczęście czasy się zmieniają, a kobiety coraz częściej spełniają się zawodowo i życiowo, sięgają po swoje marzenia. Domagają się respektowania ich praw i udowadniają, że niejednokrotnie są twardsze i bardziej wytrwałe niż mężczyźni. Co zyskuje kobieta i jakie zmiany zachodzą w jej światopoglądzie po odwieszeniu domowego fartucha? Przekonała się o tym Shirley Valentine, w którą podczas ponad dwugodzinnego spektaklu wcieli się wielokrotnie nagradzana aktorka, przez lata związana z Teatrem Śląskim, Anna Kadulska. Pełna humoru i wzruszeń sztuka z morałem w reżyserii Piotra Wiśniewskiego, która z pewnością spodoba się nie tylko żeńskiej części publiczności.
Cztery Pory Miłości – spektakl muzyczny
(21 marca g. 18:00) BILETY
Utwory Osieckiej, Młynarskiego, Grechuty i innych mistrzów polskiej piosenki w spektaklu muzycznym „Cztery Pory Miłości” w wykonaniu pracowników Pałacu Kultury Zagłębia z muzyką na żywo!
Życie każdego człowieka można porównać do pór roku… Wiosna to młodość i zakochanie. Lato to miłość i życie z zapartym tchem. Jesień to przemijanie, a zima to wspomnienie życia i tęsknota. Spektakl „Cztery Pory Miłości” ukazuje miłość we wszystkich jej barwach na podstawie historii miłosnych dwóch par oraz znakomitych piosenek wybitnych polskich twórców, poetów i kompozytorów m.in. Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana, Wojciecha Młynarskiego czy Marka Grechuty. Sztukę stworzył Jarosław Cyba, który razem z Kaliną Bałdys, Anitą Lorek i Olafem Otwinowskim występuje w spektaklu. Wraz z pracownikami Pałacu Kultury Zagłębia na scenie pojawią się niezwykle utalentowani instrumentaliści młodego pokolenia pod kierownictwem Tobiasza Bały.
WYSTAWY
11. Międzynarodowe Biennale Miniatury
Galeria Sztuki PKZ
(do 12 marca g. 12:00-19:30) Wstęp wolny.
Jak wygląda sztuka zamknięta w formacie 10 x 10 centymetrów? Miniatury artystów z różnych stron świata już są dostępne na wystawie 11. Międzynarodowego Biennale Miniatury, która potrwa do 12 marca w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej!
Kultura bywa pełna paradoksów. Na przykład wystawa z najmniejszymi dziełami sztuki organizowana jest w jednej z największych instytucji kultury w Polsce, bo taką niewątpliwie jest Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. W budynku o kubaturze 38 000 m³ można podziwiać 296 miniatur – obrazów zamkniętych na powierzchni 10 cm² autorstwa 132 artystów z 9 krajów, a wśród nich również prace zwycięzców konkursu organizowanego przez Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie – Anny Szumigaj-Badziak, Jakuba Zdejszy, Łukasza Chmielewskiego i Marcina Szymielewicza.– Najmniejszy obraz prezentowany na wystawie ma niespełna 1 cm², pomimo tego nacechowany jest dbałością o szczegóły i wysoką jakością wykonania – mówi Aldona Bzowska z pałacowej Galerii Sztuki. Mnogość historii zamkniętych w miniaturach, technik ich wykonania i artystycznej ekspresji sprawia, że uczestnicy biennale zamknęli w miniaturowych arcydziełach praktycznie cały świat. Teraz ten świat dostępny jest bezpłatnie podczas wystawy w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia.
Sztuka na osobę – wystawa w Banku Kultury (CH Pogoria)
(do 31 marca g. 10:30 – 17:30) Wstęp wolny
Bank Kultury w Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej zaprasza na nową wystawę „Sztuka na osobę”, ukazującą talenty instruktorów edukacji artystycznej Pałacu Kultury Zagłębia oraz ofertę pałacowych zajęć dla osób w każdym wieku. Ekspozycja dostępna od 19 lutego do 31 marca.
Każdy konsument zna zachęcające do zakupu produktów hasła „druga sztuka 50% taniej!”, czy „trzecia sztuka gratis!”. Od 19 lutego w Banku Kultury w Centrum Handlowym Pogoria goście będą mogli spotkać się ze „Sztuką na osobę”, czyli wystawą prac, które powstały rękami instruktorów edukacji artystycznej Pałacu Kultury Zagłębia. W ten sposób pałac chce zachęcić osoby kupujące w CH Pogoria do obcowania z ekspresją artystyczną i zainteresować je różnymi formami plastycznymi, których można nauczyć się w PKZ i jego placówkach. Ekspozycja będzie prezentować autorskie dzieła wykonane technikami witrażu, ceramiki, rysunku, grafiki warsztatowej, a także prace malarskie. Rozszerzeniem wystawy będzie ekspozycja „Kreacja i Rekreacja” w pasażu CH Pogoria, która przybliży nie tylko sylwetki pozostałych instruktorów, ale także ofertę edukacyjną instytucji. Zwiedzanie obu wystaw jest bezpłatne.